Eric Rusch

Frilansare från Göteborg, numera bosatt i Stockholm, yrkesverksam sedan 2003.


Har framför allt sysslat mest med barn- och familjeteater, inte bara som skådespelare utan även som manusförfattare och regissör. Har varit konstnärligt ansvarig för all teater inom ramen för barnkonceptet "Valles värld" vid SkiStar AB, har regisserat vid Astrid Lindgrens Värld AB i Vimmerby och arbetat som biträdande regissör vid GöteborgsOperan.

Tar även uppdrag inom film och television, och gör både komiska och dramatiska roller. Har arbetat internationellt och gjort flera roller på engelska.


födelsedatum: 3 februari 1970

längd: 179 cm

hårfärg: mörkbrunt

ögonfärg: bruna

körtkort: B

övriga färdigheter: sång, dans, notläsning, improvisationsteater, brittisk och amerikansk engelska, nederländska samt ridning och stage fencing.


Utbildad teaterpedagog.


Medlem i Teaterförbundet.

Registrerad för F-skatt.

Aktuellt










januari 2024


Jag ingår i ensemblen vid sagolekhuset Junibacken på Djurgården i Stockholm. Just nu spelar vi "Bokstavbageriet", "Sagan om det röda äpplet" och dockföreställningen "Titta! Pippi!".


Förra vintern regisserade jag kortfilmen "Välkommen till Johan Silverwalls nyårsfest" för Sture Walz Musikaler.

Se filmen på YouTube här.

Showreels

Showreel (2023)

Innehåller klipp från
Parterapi, Kanal5/Jarowskij Sverige AB, 2019.
Kenny Starfighter, SVT/Jarowskij Sverige AB, 2022.

Hjerson, TV4/Cmore/BRF, 2021.
Finaste familjen, TV4/Jarowskij Sverige AB, 2019.
Mini-agenterna, SVT/Baluba, 2022.

Heroes of The Baltic Sea, Yle, 2016.
Character Studies, Stockholm KH, 2017/18.

Parterapi (2019)

Ur en humorserie med Christine Meltzer baserad på det norska originalet av Kevin Vågenes.

Det viktigaste nu är

att må dåligt (2018)

Trailer till en kortfilms-mockumentär av Björn Perborg.

CV

skådespelare, film/TV

2022
Kenny Starfighter S2E1 (personal spöktåg), regi: Calle Åstrand, Jarowskij Sverige AB/SVT
Mini-agenterna S1E4 (hundtränaren), regi: Oscar Bergman Munoz, Baluba/SVT

2021
Agatha Christies Hjerson S1E1-2 (visselblåsaren), regi: Lisa James Larsson, B-Reel Films/TV4/CMore
Mannen som inte ville gråta (lunchätaren), regi: Emil T Jonsson, CineCraft Collective/Marklund Film

2020
Helt perfekt S3E12 (journalist), regi: Sofia Jupither, ITV Studios Sweden/Kanal 5

2019
Parterapi S1E2-10 (Peter), regi: Staffan Lindberg, Jarowskij Sverige AB/Kanal 5
Finaste familjen S3E1 (granne med hund), regi: Calle Åstrand, Jarowskij Sverige AB/TV4
Bilder av Leo (Nicholas, lead), regi: Eric Rusch, Stockholms Dramatiska Högskola
Korven (Dennis, lead), regi: Martin Lagos, Stockholms Dramatiska Högskola

2018
Det viktigaste nu är att må dåligt (Arbetsförmedlaren, lead), regi: Björn Perborg, Akademin Valand
Vår tid är nu S1E9-10 (John), regi: Harald Hamrell, Jarowskij Sverige AB/SVT

2017
Kall (Anders Stenberg), regi: Anton Karlsson, Pinebox Media
Tom of Finland (presentator), regi: Dome Karukoski, Helsinki-filmi/Anagram väst

2016
Heroes of The Baltic Sea S1E3 (domaren), regi: AJ Annila, YLE Finnish Broadcasting Company
Syrror S1E1 (Olof), Lisa Farzaneh, Bob Film Sweden AB/TV4
One Big Family (Emilio), regi: Kevin Lee, Elkjøp/Luckyday AB

2015
Under golvet (Eric Schön), regi: Robin Stjernberg, Lowlife Film
The Right Stuff (Robin/Simon), regi: Giles Alderson, Luckyday AB/Elkjøp
Sverigelotten (Halland), dubbning, TMP Media/Folkspel

2009
Tidens förräderi (Torsten), regi: Marita Lobler, Fantasifilm

2007
Irene Huss: Tatuerad torso (man i sexshop), regi: Martin Asphaug, Illusionfilm

skådespelare, teater

2024
Ordförrådet (ensemble), regi: Mikael Kallin, Junibacken

2023
Pettson får julbesök (ensemble), regi: Mikael Kallin, Junibacken
Sagan om det röda äpplet (ensemble), regi: Mikael Kallin, Junibacken

2022
Skinn Skerping (ensemble), regi: Mikael Kallin, Junibacken
Titta! Pippi! (ensemble), regi: Mikael Kallin, Junibacken

2021
Astrid Lindgrens värld (swing), Astrid Lindgrens Värld AB

2020
Astrid Lindgrens värld (swing), Astrid Lindgrens Värld AB
Babblarna: Bibbel babbel bubbel (ensemble), regi: My Blomqvist Olsberg, Mys Artisteri AB
Snövit - The Musical (Härold/Konrad), regi: Robert Dröse, Dröse & Norberg Production

2019
Babblarna: Bibbel babbel bubbel (ensemble), regi: My Blomqvist Olsberg, Mys Artisteri AB
Snövit - The Musical (Härold/Konrad), regi: Robert Dröse, Dröse & Norberg Production
Djungelboken - The Musical (Bagheera), regi: Robert Dröse, Dröse & Norberg Production

2018
Djungelboken - The Musical (Bagheera), regi: Robert Dröse, Dröse & Norberg Production
Loranga (Loranga), regi: Mikael Kallin, Junibacken AB
Babblarna: Första musikalen (cover), regi: My Blomqvist Olsberg, Mys Artisteri AB

2017
Babblarna: Första musikalen (cover), regi: My Blomqvist Olsberg, Mys Artisteri AB
Familjen (solist), regi: Eva Ingemarsson, NewOpera CO

2016
Annie (Rooster), regi: Ashkan Ghods, Ydre Kulturcentrum
Familjen (solist), regi: Eva Ingemarsson, NewOpera CO
Valles värld (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2015
Trubbel i trädgården (berättaren), regi: Eric Rusch, turné
Valles värld (Joppe), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2014
Rent (Angel), regi: Andreas Nilsson, Ydre Riskteater
Valles värld (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2013
Ronja Rövardotter (Lill-Klippen), regi: Lisa Lindkvist/Paula Helander, ALV AB
Trubbel i trädgården (berättarteater), regi: Eric Rusch, Trädgårdscafé & design, Särö
Valles värld (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2012
Ronja Rövardotter (Borka/borkarövare), regi: Mats Nilsson/Johan Briggert, ALV AB
Bröderna Lejonhjärta (Hubert/Kader), regi: Lisa Lindkvist, Astrid Lindgrens Värld AB
Valles värld (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2011
Ronja Rövardotter (Lill-Klippen), regi: Mats Nilsson/Johan Briggert, ALV AB
Valles värld (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2010
Maskeradmordet (Sebastian Lenke), regi: Mats Sandelius, Sandelius Kultur & Nöje
Pippi Långstrump (Matros Fridolf), regi: Micke Blomqvist, Astrid Lindgrens Värld AB
Torgskoj, (varierande roller), regi: Eric Rusch, SkiStar AB

2009
Julstrulet (Nils E Laking), regi: Daniel Nilsson, Teater Blaffa
Jakten på den tasmanska pungvargen (Charles Darwin), regi: E Rusch/D Nilsson, Teater Blaffa
Våga vittna - interaktiv teater (Tobias), regi: ensemblen, Teater Zenit
Astrid Lindgrens värld (swing), Astrid Lindgrens Värld AB
Fruktsallad - improvisationsteater, regi: Eric Stern (elev), HSM i Göteborg
Fångvaktarens hemlighet (Christoph Scheiner), regi: Mia Ringblom Hjertner, Teater Blaffa

2008
Innan kvällen är slut... (Vincent Hammar), regi: Sören Albertsson, Backamo Teater
Ronja Rövardotter (Lill-Klippen), regi: Johan Briggert, Astrid Lindgrens Värld AB
Kärlek genom tiderna (Erik), regi: Daniel Adolfsson (elev), HSM i Göteborg

2007
Ronja Rövardotter (Lill-Klippen), regi: Daniel Nilsson, Astrid Lindgrens Värld AB
Herren går på ängen (solisten), regi: Torben Kulin, MeloDramaten, Pustervik
Zapp - en interaktiv TV-kväll, improvisationsteater, gbgimpro

2006
Ronja Rövardotter (Skalle-Per/Lill-Klippen), regi: Peter Nyström, Astrid Lindgrens Värld AB
Antigone (Kréon), regi: Åsa Norell, Teater Zenit, turné
ORD, improvisationsteater, gbgimpro

2005
Tjejen i aspen (Fjärden), regi: Daniel Nilsson, Teater Zenit, turné
Astrid Lindgrens värld (swing), Astrid Lindgrens Värld AB

2003 & 2004
Ronja Rövardotter (Skalle-Per), regi: Mia Thelin resp. Jonas Larsson, Astrid Lindgrens Värld AB

2002
Främling i mitt hjärta (ensemble), regi: Torben Kulin, MeloDramaten, Pustervik
Ännu en tisdag? (Jonathan), regi: Daniel Szpigler, Fishbag Produktion
Médée (Demon/körsolist), regi: Emelie Sigelius, Nya Utomjordiska, Pustervik

2000
Corpus Christi, (Judas), regi: Jimmy Bergkvist, Fishbag Produktion

1997
Odysseus återkomst (Pisandros), regi: Med Reventberg, Utomjordiska Barockbolaget

regissör, film/TV

2022
Välkommen till Johan Silverwalls nyårsfest, kortfilm, Sture Walz Musikaler

2019
Bilder av Leo, kortfilm, Stockholms Dramatiska Högskola

regissör, teater

2017
Lilla fransyskan, Ydre Kulturcentrum

2010-2016
Valles värld, SkiStar AB

2013
Trubbel i trädgården, Eric Rusch

2011
Bröderna Lejonhjärta, Astrid Lindgrens Värld AB

2010
Ronja Rövardotter, Astrid Lindgrens Värld AB

2009
Torgskoj, SkiStar AB
Jakten på den tasmanska pungvargen, Teater Blaffa

2008
Bröderna Lejonhjärta, Astrid Lindgrens Värld AB
Rasmus på luffen, Astrid Lindgrens Värld AB
Straffängel, Teater Acta

övriga uppdrag

2022
Heartbeats S01 (Second Assistant Director/craft), Baluba/CMore

2021
Gåsmamman S05-06 (SAD/runner/produktionsassistent), Bigster/TV4/CMore

2020
Magisterlekarna (Second Assistant Director), Northern Fable/SFI/SVT

2018
Barberaren i Sevilla (biträdande regissör), GöteborgsOperan
Sound of Music (scenograf), Ydre Kulturcentrum

2017
Lilla fransyskan (scenograf), Ydre Kulturcentrum

yrkesutbildningar och kurser

2018
Stockholms Dramatiska Högskola (StDH), Filmskådespeleri 2, 30p
Stockholms Dramatiska Högskola (StDH), Skådespelare skriver manus, 20p

2017
Stockholms Dramatiska Högskola (StDH), Filmskådespeleri, 30p

2013
Projekt Trappan, Improvisationsteknik för artister, 2 veckor

2010
Projekt Trappan, Workshop i grundläggande filmskådespeleri, 3 dagar

2004-05
Wendelsbergs Teater & Skolscen, “Tredje året”, teaterproduktion inom frigrupp, 40 veckor

2002-04
Wendelsbergs Teater & Skolscen, Teaterpedagog/skådespelare, 80 veckor

utmärkelser

2020
Bästa regi
vid Sveriges kortfilmfestival, Stockholm,
för kortfilmen "Bilder av Leo"

Publikpris: Best Performances
och Best Cinematography
vid LGBT Toronto Film Festival
för kortfilmen "Bilder av Leo"

2019
Publikpris: Best International Short
vid Wicked Queer: The Boston LGBT Film Festival
för kortfilmen "Bilder av Leo"

Nominering: Best acting
vid Linz 2nd International Short Film Festival
för kortfilmen "Det viktigaste nu är att må dåligt"

Nominering: Holebikort (Bäst kortfilm)
vid Holebi Film Festival, Leuven
för kortfilmen "Bilder av Leo"

Nominering: Bästa nationella kortfilm
Nominering: Bästa nationella regi
Nominering: Bästa nationalla manus
Nominering: Bästa nationella manliga skådespelare
vid Västerås Filmfestival
för kortfilmen "Bilder av Leo"

2010
Bästa manliga skådespelare
vid SFV-festivalen (Sveriges film- och videoförbund), Stockholm,
för kortfilmen "Tidens förräderi"

Bästa manliga skådespelare
vid Filmörnen (Film i Värmland), Karlstad
för kortfilmen "Tidens förräderi”

Kontakt